Właściwości - flavonoidy

( opublikowane: Niedziela godz.16:23 2018-02-04) komentarzy: 0 , czytane: 2193 razy

Flawonoidy - bomba zdrowia !!!

 

Bioflawonoidy to naturalnie występujące substancje, które nadają zabarwienie roślinom, a przede wszystkim ich owocom. Grupa ta jest niezwykle liczna - dotychczas odkryto ponad 4000 związków chemicznych, które do niej należą.

 

Klik w foto przenosi do artykułu

flavonoidy suplementy

1. Rodzaje bioflawonoidów

Wyróżnia się wśród nich między innymi:

  • flawony, do których należą m.in. kwercetyna występująca w skórkach i okrywach roślin, głównie w cebulijabłkach, cytrusach, ale również w herbacie i czerwonym winie, oraz rutyna znajdująca się również w skórkach jabłek, herbacie, ale także w wielu roślinach, np. w gryce;
  • flawanony, wśród których znajdują się występujące w cytrusach hesperetyna i naringenina;
  • katechiny, które są zawarte w winie i herbacie (np. epikatechina);
  • antocyjanidyny, takie jak cyjanidyna, delfinidyna czy peonidyna, które występują np. w jagodach.
  • Bioflawonoidy mają wiele użytecznych właściwości, są pomocne w utrzymaniu sprawności i dobrego zdrowia, odgrywają także istotną rolę w zapobieganiu wielu chorobom i leczeniu ich.

    Dotyczy to zarówno popularnych infekcji, przeziębienia i grypy, jak i chorób przewlekłych i cywilizacyjnych - takich jak miażdżyca i  choroby serca, a nawet nowotworów.

    Najlepiej poznane są właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające) bioflawonoidów. Dzięki nim komórki organizmu człowieka chronione są przed szkodliwym działaniem tzw. wolnych rodników powstających w organizmach w czasie zachodzących w nich procesów utleniania.

  • WOLNE RODNIKI - NIEWIDOCZNI ZABÓJCY

    Są to wolne, niesparowane elektrony lub jony, które  dążą do połączenia z inną cząsteczką. Cechuje je silna aktywność fizyczna. Zazwyczaj wolne rodniki atakują inne cząsteczki takie jak np. białka czy DNA komórki. To natomiast wpływa na przyspieszenie procesów starzenia się. Widoczne skutki działania wolnych rodników to zmarszczki, utrata jędrności skóry, ale także osłabienie mięśni i mniejsza ich wytrzymałość. Podstawowe spustoszenie dokonuje się  w organiżmie na poziomie komórkowym, przyczyniając się do utleniania - "rdzewienia" komórek, osłabiają odporność organizmu. Do żródeł powstawania wolnych rodników należą przede wszystkim:

    • alkohol,

    • stres i przemęczenie,

    • nikotyna,

    • żywność bogata w konserwanty,

    • promieniowanie słoneczne,

    • zanieczyszczenie środowiska,

    • pestycydy obecne w żywności,

    • nadużywanie leków i sztucznych suplementów

    ANTYOKSYDANTY - PRZECIWUTLENIACZE

    usuwają nadmiar wolnych rodników, spowalniają procesy starzenia organizmu, zapobiegają powstawaniu i rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Do antyoksydantów zalicza się:

    • WITAMINY E, C
    • karotenoidy
    • bioflavonoidy /opisano już tysiące tych związków/
    • niektóre składniki mineralne / cynk, selen/
    • koenzym Q10

     

  • wolne rodniki

 

  • Działanie bioflawonoidów wspomaga naturalne mechanizmy obrony przed wolnymi rodnikami, które powstają w ograniczonych ilościach w trakcie normalnych procesów zachodzących w organizmie, niemniej jednak ich nadmiar zdecydowanie szkodzi.

 

Efektem działania wolnych rodników może być uszkodzenie materiału genetycznego oraz błon komórkowych. Obecnie uważa się, że może stanowić to początek różnych chorób, a także wpływać na sam proces starzenia się organizmu.

Niestety, spożycie tych związków osiąga zaskakująco niski poziom, rzędu kilku do kilkudziesięciu miligramów dziennie, podczas gdy zdrowa dieta powinna ogółem zawierać kilkaset miligramów tych cennych substancji.

Zjawisko to spowodowane jest tym, że związków tych nie ma praktycznie wcale w produktach wysoko przetworzonych, podczas gdy występują w dużych ilościach (wraz z innymi cennymi substancjami) w produktach surowych lub naturalnego pochodzenia.

Jedząc surowe warzywa i owoce, pijąc czerwone wino (oczywiście w umiarkowanych ilościach), czy też jedząc ziarna i orzechy, dostarczalibyśmy sobie odpowiednich dla zachowania zdrowia ilości tych substancji.

Tylko czy w codziennym życiu rzeczywiście to robimy? Kto wie np., że obierając jabłko ze skórki, spożywa się o 2/3 mniej jednego z najlepiej poznanych bioflawonoidów, czyli kwercetyny, niż gdyby zjadło się je w całości?

A gdyby jedno średnie jabłko chcieć zastąpić gotowym sokiem, to należałoby go wypić prawie dwa litry?

I że ta sama ilość innego znanego bioflawonoidu – hesperetyny, która znajduje się w jednej pomarańczy, wymaga wypicia 1 litra gotowego, sporządzonego z koncentratu soku?

Z takich rzeczy mało kto zdaje sobie sprawę, a dodatkowo przez brak czasu nie zajmujemy się na co dzień przygotowywaniem żywności od podstaw.

Mimo starań naukowców i dietetyków nie każdy człowiek dysponuje odpowiednią wiedzą o tym, jak właściwie komponować swoją dietę.

Dlatego pojawia się coraz więcej preparatów o charakterze suplementów diety, które pomagają uzupełniać substancje potrzebne organizmowi.

Rozwój nauki i nowe możliwości badania wpływu bioflawonoidów na organizm człowieka pozwalają mieć nadzieję, że dowiemy się o nich jeszcze wielu ciekawych rzeczy i być może znajdziemy nowe zastosowania.

STRONA STARTOWA







flawonoidy, bioflavonoidy, flavon, antyoksydanty, wolne rodniki, starzenie organizmu, warzywa, owoce, katechniny, naturalne suplementy, zdrowa żywność


Najczęściej komentowane:
Domowa bomba zdrowia
2018-01-31 15:46:13